25.3 C
Brno
Pátek, Květen 2, 2025
Zelené potraviny

Akupresura

Akupresura je druh masážní terapie, při které se tlakem různé intenzity působí na konkrétní body na těle. Akupresura je praxe tradiční čínské medicíny (TCM), která je podobná akupunktuře, s tím rozdílem, že místo jehel používá tlak pomocí konečků prstů.

Akupresura údajně pomáhá s řadou stavů, od kinetózy přes bolesti hlavy až po bolesti svalů. Praktici TCM říkají, že akupresurních výhod je dosaženo použitím tlakových bodů podél energetických drah v těle, aby se podpořil volný tok energie neboli čchi.

Tento článek vysvětluje postup akupresurní masáže včetně používání tlakových bodů. Pojednává o bezpečnosti a vedlejších účincích akupresury, stejně jako o výzkumu výhod akupresury.

Jak akupresura funguje?

Předpokládá se, že akupresura léčí zablokovanou energii, i když není jasné, jak přesně to akupresura dělá. Někteří si myslí, že tlak může způsobit uvolnění endorfinů. Jedná se o přirozené chemikálie zmírňující bolest v těle.

Jiní si myslí, že tlak může ovlivnit autonomní nervový systém. To je část nervového systému, která řídí podvědomé fungování organizmu, jako je vaše srdce, trávení a dýchání.

Podle principů TCM v těle proudí neviditelné dráhy energie zvané meridiány. Předpokládá se, že nejméně 14 meridiánů spojuje orgány s ostatními částmi těla.

Lékař aplikuje tlak na konkrétní akupresurní body, aby obnovil zdravý tok energie. Výběr akupresurních bodů pro konkrétní zdravotní obtíže závisí na vašich příznacích.

Vzhledem k tomu, jak probíhají meridiány, mohou být použité tlakové body daleko od místa příznaku. Například akupresurní bod na chodidle může být použit k úlevě od bolesti hlavy.

K čemu se akupresura používá?

Většina lidí zkouší akupresurou zlepšit stavy, jako jsou např.:

  • Nespavost
  • Zvládání stresu
  • Bolest hlavy
  • Menstruační křeče
  • Nevolnost z pohybu
  • Svalové napětí a bolest
  • Nevolnost a zvracení během těhotenství a ranní nevolnost
  • Nevolnost a zvracení po operaci nebo chemoterapii
  • Rakovina a jiné formy únavy

Výhody akupresury

Jen málo studií se zabývalo účinností akupresury, ale existují určité důkazy, které naznačují, že může pomoci.

Ve studii z roku 2017 se vědci zabývali účinky akupresury na bolest a úzkost. Subjekty byli sportovci se sportovním zraněním. V den zranění vědci ošetřili subjekty jedním z následujících nebo jim neposkytli žádnou akupresuru:

  • Tři minuty akupresury
  • Tři minuty léčby placebem (falešná akupresura aplikovaná na bod falešného tlaku)

Studie dospěla k závěru, že akupresura snižuje bolest ve srovnání s předstíranou léčbou nebo bez akupresury. V úzkosti nedošlo k žádné změně.

Přehled z roku 2017 analyzoval výsledky tří studií u pacientů s chemoterapií. Výzkumníci zjistili, že akupresura prováděná prsty nebo akupresurním náramkem snižuje nevolnost, zvracení a dávení.

I když se jedná o slibné výsledky, další přezkum 22 klinických studií akupunktury nebo akupresury pro indukci porodu z roku 2017 nenašel žádný jasný přínos.

Typické akupresurní sezení

Akupresuru často provádí akupunkturista. V závislosti na tom, k jakým bodům potřebuje přístup, můžete během sezení sedět nebo ležet na masážním stole.

Akupresuru můžete dělat i na sobě. Nejlepší je naučit se správnou techniku od akupunkturisty.

Obecně však působíte tlakem na konkrétní bod pomocí palce, prstu nebo kloubu. Můžete také použít špičku pera. Tlak by měl být jemný, ale pevný.

Zvyšte tlak po dobu asi 30 sekund. Poté jej držte v klidu po dobu 30 sekund až dvou minut. Dále postupně snižujte tlak po dobu 30 sekund. Opakujte třikrát až pětkrát.

Tlakový bod P6 se primárně používá k léčbě nevolnosti a zvracení. Chcete-li ho najít, otočte ruku dlaní nahoru. Umístěte palec do středu místa, kde se ruka setkává se zápěstím. Posuňte palec na šířku dvou prstů směrem k lokti. Bod je mezi dvěma velkými šlachami, které byste měli cítit, když vyvíjíte tlak.

Bezpečnost a vedlejší účinky akupresury

Akupresura by nikdy neměla bolet. Pokud cítíte nějakou bolest, okamžitě to řekněte svému terapeutovi.

Někteří lidé mohou po sezení cítit bolest nebo mít modřiny na akupresurních bodech. Můžete se také na chvíli cítit závratě.

Tlak by měl být jemný na citlivé oblasti, jako je obličej.

Pokud jste těhotná, promluvte si se svým lékařem předtím, než zkusíte akupresuru. Během těhotenství se akupresura obvykle neprovádí na:

  • Břicho
  • Určité body na noze
  • Spodní část zad

Akupresura by se nikdy neměla provádět v žádné z těchto oblastí:

  • Otevřené rány
  • Modřiny
  • Křečové žíly
  • Oteklé oblasti

Závěr

Akupresura je terapie tradiční čínské medicíny, při které je tlak aplikován na konkrétní bod na těle. Děje se tak, aby se uvolnily energetické blokády, o kterých se říká, že způsobují zdravotní problémy od nespavosti až po menstruační křeče.

O účincích akupresury není mnoho výzkumů. Některé studie naznačují, že může pomoci při léčbě bolesti a nevolnosti.

Akupresuru může provádět akupunkturista, ale můžete ji také zkusit udělat sami (s řádnou instrukcí). 

Related Articles

Stay Connected

0FanoušciTo se mi líbí
3,755NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat
- Advertisement -spot_img

Latest Articles